چگونه با پرینتر سه بعدی فرم 2 شرکت فرم لب به راحتی و با صرفه جویی در هزینه ها قالب سازی کنیم؟

چکیده

این مقاله سعی دارد که تولید قطعات با استفاده از قالب‌های تزریقی پرینت شده توسط پرینتر سه بعدی فرم 2 را بیان نماید. با استفاده از پرینترهای سه بعدی و دستگاه تزریق پلاستیک گالومب مدل B100 می‌توان قطعات را با تراکم پایین پلی تایتان قطعات را در خانه تولید نمود. در این مطالعه دو قطعه‌ی کوچک و بزرگ ساخته شده است. جهت ساخت قالب‌ها از رزین شفاف فرم لب استفاده می‌شود.

ساخت قطعات کوچک و با حجم کم

برای تولید قطعات با حجم پایین حدود 10 تا 100 قطعه، استفاده از پرینتر سه بعدی باعث صرفه جویی در زمان و پول می‌شود. هم‌چنین آن‌ها انعطاف پذیری بیش‌تری را در تولید ارائه می‌دهند و به طراحان و مهندسان این امکان را می‌دهند که قالب‌های خود را به راحتی تغییر دهند.

پرینتر سه بعدی فرم 2 قطعات کاملاً سخت، یک‌پارچه و با سطح صاف را تولید می‌کند که می‌تواند فشار تزریق دستگاه‌های تزریق رومیزی را تحمل نماید. پرینترهای سه بعدی می‌تواند توسط فناوری SLA با محدودیت‌های شیمیایی را با تراکم و شرایط ایزو تروپیک تولید کند. تولید این قالب‌ها توسط پرینترهای FDM ممکن نیست.

فرم لب به همراه گالومب اقدام به ارزیابی و تشریح این فرآیند می‌پردازد.

شکل زیر قالب‌های تولید شده توسط پرینتر گالومب را نشان می‌دهد.

روش کار

در این روش باید از رزین شفاف فرم لب استفاده نمود. دلیل این انتخاب استقامت، جزییات بالا و هم‌چنین سطح پایانی نرم می‌باشد. سطح شفاف این رزین به آزمایش و بازرسی قالب در زمانی که پر می‌شود، کمک می‌کند. البته هر یک از رزین‌های فرم لب مانند شفاف، سفید، سیاه و خاکستری خواص مکانیکی یکسانی دارند و می‌توانند به جای همدیگر استفاده شوند. قالب‌ها با یک ارتفاع لایه‌ی 100 میکرون پرینت می‌شوند و 5 ساعت زمان برای هر قالب لازم است. بسته به هندسه، قالب‌های چندگانه می‌توان به یک‌باره روی سطح صفحه ساخت برای افزایش بهره‌وری قالب‌ها را پرینت نمود.

شکل زیر تصویر طراحی شده قالب‌ها را در نرم افزار PreForm فرم لب نشان می‌دهد.

دو قالب طراحی شده پرینت می‌شوند. قطعات و زیر بخش‌های قالب‌ها متناسب با ابعاد ماشین گالومب، یک تا سه ظرفیت تزریق ظرف و حجم ساخت فرم 2 طراحی شوند. بعد از چاپ، قطعات با آب شستشو می‌شوند و در یک محلول 90 درصد الکل ایزوپروپیل برای 20 دقیقه قرار داده می‌شوند. ساپورت‌ها حذف می‌شوند.

قطعات سپس به مدت یک‌ساعت تحت لامپ یو وی 405 نانومتر به منظور رسیدن به استحکام مکانیکی و سخت شدن قرار داده می‌شوند.

شکل زیر قالب‌های پرینت شده در چاچوب‌های آلومینیومی و هم‌چنین توسط رزین فرم لب را با هم مقایسه می‌کند.

 یکی از قالب‌ها یک پروانه‌ی لوگوی فرم لب است و دومی 4 لوگوی پروانه‌ای فرم لب هستند. هر دو قالب یک حفره ، یک ورودی باریک دارند و در نرم‌افزار سالید ورک طراحی شده‌اند. قالب‌های ساخته شده توسط آلومینیوم نیازی به پرینت ندارند. بنابر این زمان مورد نیاز برای پرینت در آن‌ها صرفه‌جویی می‌شود. قالب‌های آلومینیومی بعد از استفاده‌های مکرر تخریب نمی‌شوند. اما ساخت قالب‌های گرافیکی پر هزینه‌تر است و انعطاف کم‎تری دارند.

دمای ذوب دستگاه تزریق برای ان مدل 204 درجه سانتی گراد انتخاب شده است.

نتایج

بعد از 25 بار تزریق، هیچ تخریب سطحی شامل تراشه، شکست یا خراش روی قالب مشاهده نشد. رزین‌ها هیچ چسبندگی با سطح پلاستیک نداشتند. زمان تزریق برای هر قالب تقریباً 3 دقیقه بود. این فرآیند با استفاده از هوای فشرده برای سرد کردن نیز شتاب می‌گیرد. گالومب هم‌چنین طرح قالب را با قلم زدن کم عمق با عمق 05/0 میلی متر بهبود می‌دهد.

راهنمای اجرا

زمانی که قالب خود را طراحی می‌کنید، چیزی را که می‌خواهید با موفقیت پرینت کنید را طراحی کنید و هم‌چنین قالبی را که با موفقیت برای شما وسیله را می‌سازد.

یک تا سه درجه از کشش روی سطوح عمودی برای هدایت کشش در نظر بگیرید. این به قطعه اجازه خواهد دارد که به راحتی از قالب جدا شود و هم‌چنین کاهش اندازه را حداقل می‌کند. نوار ها باید در مرز‌های درونی برای کاهش نخی شدن و کاهش فشردگی پلاستیک داخلی ایجاد شوند. این موضوع به جداشدن قطعات کمک می‌کند.

حفره‌ها و جزییات قالب باید از سطوح کناری حداقل یک میلی متر فاصله داشته باشند.

 سطوح صاف هموار می‌تواند توسط دانه‌های آسیاب شده برای کاهش ناهمواری پولیش شوند.

اگر برای یک چارچوب آلومینیوم طراحی می‌کنید، 125 میلی متر ضخامت اضافی برای سطح قالب برگشت در نظر بگیرید.

مطمئن شوید که گرایش قالب‌ها در نرم‌افزار PreForm دقیق حساب شده است. بعلاوه، ما پیشنهاد نمی‌دهیم که قالب‌های پرینت دقیقاً برابر صفحه ساخت دستگاه باشد.

 

مراحل اجرای کار به شرح زیر می‌باشد:

قدم اول: قطعات را در نرم‌افزار طراحی کنید

قدم دوم: قالب‌ را در نرم‌افزار طراحی کنید

قدم سوم: قالب‌ها را از طریق فرم 2 پرینت کنید

قدم چهارم: مواد ساپورت را از قالب‌ها جدا کنید.

 

قدم پنجم: قالب‌ها را با پلاستیک تزریق کنید

قدم ششم: قطعه را از قالب جدا کنیدنظرات

نظر شما