هفت تصور غلط درباره‌ی کاربرد پرینترهای سه بعدی در صنعت ریخته‌ گری طلا و جواهر

هفت تصور غلط درباره‌ی کاربرد پرینترهای سه بعدی در صنعت ریخته‌ گری طلا و جواهر

هفت تصور غلط درباره‌ی کاربرد پرینترهای سه بعدی در صنعت ریخته‌ گری طلا و جواهر

از سال 1390 که ساخت پرینتر سه بعدی را شروع کردیم. افراد مختلفی از فعالین صنعت ریخته‌گری طلا و جواهر همواره اشکالاتی نسبت به کاربرد این دستگاه‌ها در صنعت ریخته‌گری طلا و جواهر مطرح نموده‌اند که اکثر آن‌ها به دلیل عدم آگاهی و نداشتن دانش کافی در استفاده با دستگاه‌ها بوده است. شرکت ایران تری دی همواره کوشیده است با ارائه‌ی مشاوره‌های تخصصی و آموزش‌های رایگان این مشکلات را برای مشتریان خود حل نماید. لذا در این مقاله تلاش می‌شود اطلاعات مورد نیاز به صورت رایگان در اختیار بقیه‌ی‌کاربران این دستگاه‌ها قرار گیرد.

1- مدل ساخته شده برای خروجی ماشین‌کاری مناسب نیست:

برخی از مشتریان تصور می‌کنند مدل‌های ساخته شده فقط جنبه‌ی نمایشی دارند و در عمل کارایی لازم را ندارند. یکی از این موارد کاربرد مدل‌ها برای خروجی ماشین‌کاری می‌باشد. که این مورد به دلیل اطلاعات ناکافی این افراد در ساختن مدل با نرم‌افزار است. در دستگاه‌های پرینتر سه بعدی فایل‌ها با فرمت stl به دستگاه داده می‌شود و دستگاه دقیقاً همان فایل را می‌سازد حتی اگر مدل طراحی شده خراب باشد، پرینتر همان مدل را چاپ می‌کند. فایل‌های مورد نظر با نرم افزار ماتریکس طراحی می‌شوند. استفاده از این نرم‌افزار نیارمند دانش تخصصی است و عدم رعایت اصول طراحی موجب مشکلات ماشین‌کاری می‌شود. جهت دریافت اطلاعات بیش‌تر در این زمینه می‌توانید با ایران تری دی تماس بگیرید. این شرکت آموزش‌های تخصصی در این زمینه را به شما توصیه می‌کند.

2- مدل ساخته شده مکرراً دچار ریزش می‌شود و همین موضوع راندمان کار را بسیار ضعیف نموده است:

یکی دیگر از تصورات بسیار نادرست افراد در استفاده از این پرینترها، راندمان پایین این دستگاه‌ها به دلیل ریزش مکرر مدل است که تصوری بسیار نا به جاست. حقیقت این است که شما برای طراحی یک مدل مناسب باید به ساختار لایه‌گذاری مدل در هنگام طراحی توجه نمود. مسئله‌ای که این جا مطرح است مشکل شیب‌های منفی است که باعث ریزش در هنگام لایه‌گذاری می‌شود. هر طراح باید قادر باشد به خوبی شیب‌های منفی را شناسایی نموده و جهت جلوگیری از ریزش، ساپورت‌گذاری مناسب را انجام دهد. ساپورت‌گذاری با ایجاد ساختار استحکامی در بخش‌های قابل ریزش مدل، باعث جلوگیری از ریزش مدل به هنگام پرینت می‌شود. هم‌چنین استفاده از رزین‌های تاریخ گذشته و یا نامرغوب باعث ریزش مدل‌ها می‌شود. ایران تری دی، همواره رزین‌های اصل و با کیفیت را با قیمتی بسیار مناسب و بدون واسطه ارائه می‌دهد. بنابر این پیشنهاد می‌شود از رزین‌های این شرکت استفاده نمایید. از موارد دیگر لرزش و نوسانات شدید صوتی است که می توان با قرار دادن دستگاه در محیط با ثبات از ریزش جلوگیری کرد.

3- مدل‌های ساخته شده به ظرف می‌چسبند و به راحتی جدا نمی‌شوند:

این مشکل نیز به دلیل عدم کالیبراسیون صحیح محورهای دستگاه شماست. نحوه‌ی کالیبراسیون محورها باید در هنگام راه‌اندازی دستگاه به کاربر آموزش داده شود و به خوبی در مراحل استفاده دستگاه به کار برده شود. خطا در کالیبره‌کردن بیلدبیس یا تیلت موجب چسبیدن کار به ظرف یا حتی شکستن ظرف می‌شود. پایان یافتن عمر ظرف نچسب باعث چسبیدن کار به ظرف می‌شود. بنابر این باید همواره نسبت به روکش نچسب ظرف دقت داشته و در صورت داشتن خط و خش و یا کارکرد زیاد باید تعویض گردد.

4- کاربری از طریق رایانه با دستگاه دشوار است:

در برخی از موارد کاربران به دلیل مشکلات ویندوز، اتصال رایانه به دستگاه دچار اشکال می‌شوند و فایل ارسالی دچار ایراد می‌شود. بنابر این پیشنهاد می‌شود از سیستمی اختصاصی برای اجرای کار پرینت استفاده کنید و سلامت سیستم نرم افزاری خود را قبل از ارسال فایل بررسی فرمایید. در این مورد نیز مشکلی در دستگاه وجود ندارد و اگر کاربران با رعایت ملاحظات، این کار را انجام دهند مشکلی نخواهد بود.

5- کنترلر دستگاه مکرراً هنگ می‌کند:

سیستم الکترونیک پرینتر سه بعدی باید دقیق و تحت کنترل باشد. اتصال ارت(اتصال زمین) موجب انتقال نویزها و جریانات مزاحم به زمین می‌شود و ریسک نوسانات دستگاه را از بین می‌برد. بنابر این اشکالات به وجود آمده با اتصال صحیح ارت دستگاه به زمین برطرف خواهد شد.

6- رزین‌ها یخ می‌زند، کیفیت نور دستگاه پایین است و یا لامپ دستگاه داغ می‌کند:

افراد آشنا با دستگاه‌های صنعتی می‌دانند که هر دستگاه در یک شرایط ایده‌آل محیطی قادر به فعالیت با حداکثر بازده خود است. پرینترهای سه بعدی نیز باید در شرایط محیطی مناسب از نظر رطوبت و یا دما فعالیت نماید و گرنه دچار مشکل خواهد شد. معمولاً در کاتالوگ دستگاه‌ها به این شرایط اشاره شده است و با کنترل ساده‌ی شرایط محیطی می‌توان از ایجاد اختلال در دستگاه جلوگیری نمود. هم چنین عواملی مانند گرد و خاک، لنز دستگاه را دچار مشکل نموده و کیفیت نور را کاهش می دهد.

7- عمر دستگاه و قطعات آن کوتاه است:

چنین مسئله‌ای اصلاً درست نیست. استفاده‌ی نامناسب، شرایط محیطی نامناسب و به خصوص نواسانات برق باعث خرابی دستگاه می‌شود. استفاده از ups استابیلایزر برای کنترل نوسانات برق و روشن نگه داشتن دستگاه در هنگام قطعی برق جهت افزایش قابل ملاحظه عمر دستگاه توصیه می‌شود.

/ دسته‌بندی نشده

Share the Post

About the Author

Comments

No comment yet.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *