چاپ چهار بعدی

چاپ چهار بعدی

چاپ چهار بعدی یک تکنولوژی است که از آینده می آید.
تکنولوژی چاپ سه بعدی، تا الان 30 سال است که وجود دارد، با این حال ، صنعت چاپ سه بعدی هنوز در حال کشف برنامه های جدید است، مواد و چاپگرهای سه بعدی جدید فناوری های دیگری است در حال آمدن است، این ها چاپگرهای چهاربعدی است و مستقیما از آینده می آید.
چاپ چهار بعدی چیست؟
چاپ چهار بعدی فرآِیندی است که از طریق آن شی چاپ شده سه بعدی ، خودش را به ساختار دیگری تبدیل می کند بر اثر انرژی ورودی خارجی مانند درجه حرارت ، نور و محرک های محیطی دیگر.این فناوری بخشی از آزمایشگاه خود مونتاژ پروژه MIT است. هدف این پروژه، اختراع خود مونتاژ و فناوری برنامه ریزی مواد با هدف تجدیدسازی ساخت، تولید، مونتاژ محصول و عملکرد آن است.
تفاوت بین چاپ سه بعدی و چهار بعدی چیست؟
بدیهی است ، چاپ چهاربعدی، “D” (بعد) بیشتری نسبت به چاپ سه بعدی دارد.
چرا این فناوری به مقدار زیادی ارزش افزوده دارد؟ چاپ سه بعدی در مورد تکرار یک ساختار 2 بعدی در یک مسیر چاپ از پایین تا بالا ، لایه به لایه تا حجم سه بعدی ایجاد شده است. چاپ چهار بعدی به تغییر سه بعدی در طول زمان اشاره دارد. بنابراین یک بعد چهارم است که اضافه شده است. تفاوت بزرگ آن درمورد چاپ چهار بعدی بیشتر از چاپ سه بعدی، توانایی تغییر آن در طول زمان است.
هنگامی که درجه حرارت مطلوب باشد یک قلاب، یک شی چاپ شده چهار بعدی را می گیرد. یک شی چاپ شده چهار بعدی، تنها مانند هر شکل چاپ شده سه بعدی چاپ می شود. یک تفاوت این است که فناوری چاپ چهاربعدی، با استفاده از مواد برنامه ریزی شده است که با اضافه کردن آب، نور یا گرما عملکرد متفاوتی را انجام می دهد. این است دلیل اینکه یک شی غیرزنده می تواند شکل و رفتار سه بعدی خود را در طول زمان تغییر دهد. از سوی دیگر، شی های چاپ شده به وسیله چاپ سه بعدی به سختی مشخص می شود ، به این معنی است که اشیا چاپ شده سه بعدی می خواهند شکل سه بعدی خود را حفظ کنند.
مزایای چاپ چهار بعدی
واضح ترین مزیت چهار بعدی این است که از طریق دسته بندی محاسباتی، اشیا بزرگتر از چاپگرهای سه بعدی می تواند فقط در یک قسمت چاپ شود، از آنجا که اشیاء چاپ شده چهار بعدی، شکل را تغییر می دهد، می تواند کوچک تر و باز شوند، شی هایی که بزرگتر از چاپگرهای سه بعدی است را می تواند برای چاپ سه بعدی شکل ثانویه آن ها را فشرده کنند.
مزیت دیگر چاپ چهار بعدی، استفاده از مواد کاربردی احتمالی است، چاپ چهار بعدی توان بالقوه ی زیادی دارد که دنیای مواد را متحول می کند. همانطور که ما امروز می دانیم. تصور کنید چاپ چهار بعدی روی انواع مواد هوشمند اعمال می شود که امروزه حتی نمی توانیم تصور کنیم. تا امروز، شاهد آزمایشات پلیمرهای حافظه دار چند منظوره بوده ایم.
یک کاربرد بالقوه چاپ چهار بعدی در دنیای واقعی، می تواند لوله های سیستم لوله کشی باشد که در مواجه با نرخ جریان و تقاضای آب ،به صورت دینامیکی قطر آن تغییر می کند. لوله هایی که وقتی شکسته می شوند با توجه به قابلیت تغییر خود در مواجه با تغییر محیط ،می تواند به صورت اتوماتیک خود را تعمیر کنند. به علاوه، مبلمان خود مونتاژ شونده. از آنجا که چاپ سه بعدی مبلمان محدود به اندازه چاپگر محدود شده است. چاپ چهاربعدی می تواند به یک تخته مسطح که داخل صندلی نصب می شود به وسیله اضافه کردن آب و نور به آن اجازه چاپ دهد. چاپ چهار بعدی می تواند حتی در پروژه های مقیاس بزرگتر مفید باشد. برای مثال، در محیط های شدید مانند فضا، می تواند برنامه های بسیار امیدوارکننده ای داشته باشد. در حال حاضر در فضا، روند چاپ سه بعدی در ساختمان باعث بعضی مسائل مربوط به هزینه ، کارایی و مصرف انرژی می شود. بنابراین به جای مواد چاپ سه بعدی می توان از چاپ چهار بعدی استفاده کرد و مزایای شکل تغییر پذیر را بدست آورد. آن ها می تواند راه حلی برای ساخت پل ها، پناهگاه ها( جان پناه ها)و انواع تاسیسات باشد، از آنجا که آن ها در موارد خطرات آب و هوا می توانند خودشان را بسازند یا تعمیر کنند.
از سوی دیگر، کاربرد چاپ چهار بعدی را در مقیاس های خیلی کوچک ، در بخش هایی مانند دارو تصور کنید. چاپ چهار بعدی پروتئین می تواند یک کاربرد بزرگ باشد.
Skylar Tibbits مخترع اصطلاح چاپ چهاربعدی و پیشگام در این زمینه است. توضیح می دهد که این شبیه ربات است اما هیچ فرآیند میکرو و موتور وجود ندارد.
/ دسته‌بندی نشده

Share the Post

About the Author

Comments

No comment yet.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *