چگونه فایل STL خود را بهبود دهیم

چگونه فایل STL خود را بهبود دهیم

چگونه فایل STL خود را بهبود دهیم
شما یک دفتر ارائه‌ی خدمات چاپ سه بعدی دارید. یک فایل سه بعدی از مشتری دریافت می‌کنید و آماده چاپ آن هستید. اما آیا فایل مناسب چاپ است یا خیر؟ در این مقاله توضیح خواهیم داد که چگونه فایل سه بعدی دریافت شده را ویرایش نمایید تا بهترین نتیجه را دریافت کنید. ما در این‌جا ابزارهای ساده، مطمئن و رایگان به شما معرفی می‌کنیم که توسط آن‌ها بتوانید فایل خود را ویرایش نمایید و بهبود دهید.
1- یک فایل STL چیست؟
فایل STL مخفف عبارت StereoLithography یک قالب رایج فایل برای ذخیره‌سازی اطلاعات و شکل قطعات قابل چاپ سه‌بعدی است. در این فایل‌ها، شکل توسط یک شبکه‌بندی که ترکیبی از اجزای مثلثی است، نمایش داده می‌شود.
امروزه، برنامه‌های اصلی مدل‌سازی سه بعدی به صورت تخصصی برای چاپ سه‌بعدی ساخته نشده‌اند. اغلب آن‌ها جهت کارهای تولید کارهای بصری و انیمیشن ساخته شده‌اند و ابزارهایی مرتبط با آن‌ها را دارند. این ابزارها اجسام صلب را به منظور دزیافت خروجی نهایی نیاز ندارند، با این وجود یک فایل برای چاپ سه بعدی چیزی بیش‌تر از یک سطح ساده نیاز دارد. یک مدل سه‌بعدی علاوه بر سطح نیاز به حجم دارد تا بتواند یک شی سه بعدی فیزیکی ایجاد کند. در تصویر 1 نمونه‌هایی از طراحی‌های صحیح و اشتباه را مشاهده می‌کنید.

شکل 1- نمونه‌های طراحی شده صحیح و غلط

ابزارهای تعمیر فایل‌های سه بعدی، به صورت اتوماتیک شروع به تحلیل فایل شما می‌کنند. این ابزارها پس از آپلود فایل، فایل شما را تحلیل نموده و مشکلات آن را برطرف می‌کنند. اما به منظور کنترل بهتر مدل‌، این اهمیت دارد که بدانیم یک فایل چگونه به صورت دستی توسط خودمان ویرایش و تعمیر می‌شود.

کدام آسان‌تر است؟ ویرایش یک فایل STL یا یک فایل CAD؟
بدیهی است که همیشه ویرایش روی یک فایل اصلی به دلیل این که این آزادی را برای تغییر در ساختار درختی طراحی می‌دهد، راحت‌تر است. اما بعضی اوقات، شما انتخابی ندارد و فقط باید یک فایل STL را تعمیر کنید. مانند زمانی که یک فایل را خریداری نموده‌اید.
این بسیار سخت‌تر است که شما بخواهید یک فایل STL خراب را تعمیر و ویرایش نمایید. برخی مواقع شما نیاز دارید که حدس بزنید و فایل را بدون این‌که هدف حجم آن را بدانید، تمیز کنید. این به این معنی است که شما نیاز دارید فایل را تفسیر نمایید.
شما هم‌چنین زمانی که یک فایل آماده شامل اشیا مختلف دارید و فقط یکی از آن‌ها را نیاز دارید، نیازمند یک ویرایشگر STL هستید.
با این وجود، این قالب فایل پر استفاده ترین قالب جهت چاپ سه بعدی است. به این خاطر که ساده‌ترین و سبک‌ترین قالب فایل است. هم‌چنین اکثر چاپگرهای سه بعدی قادر به خواندن این نوع فایل هستند.
3- اشتباهات رایجی که در تهیه‌ی فایل STL انجام می‌شوند و نیاز به تعمیر دارند.
رایج‌ترین اشتباهات عبارتند از:
وارونه‌قراردادن مدل معمولی: روی مدل شما نیاز است که به سمت خارج باشد تا توسط چاپگر و نرم‌افزار شناسایی شود.
حفره در شبکه‌ها: به دلیل این‌که شی چاپ شده سه بعدی نیاز دارد که در یک حجم بسته باشد، این امکان پذیر نیست که یک حفره وسط شبکه‌ی شی قرار داشته باشد. یعنی هر راس باید به راس دیگری متصل باشد. به عبارت دیگر باید گراف هم‌بند باشد.
حجم‌های متقاطع: اگر دوتا یا بیش‌تر از حجم‌ها همدیگر را قطع کرده باشند و توسط راس‌ها پیوسته نباشند، مدل نمی‌تواند به خوبی چاپ شود.
رئوس بد: این رئوس یک مشکل خیلی رایج در فایل‌های STL هستند. این زمانی ظاهر می‌شود که دو راس به خوبی به هم متصل نشده باشند اما به نظر بیاید که با هم هم‌پوشانی دارند.

اگر شما فایل STL را می‌سازید، ما به شما پیشنهاد می‌کنیم که به فایل منبع خود در نرم‌افزار طراحی برگردید و قبل از تبدیل به STL آن را درست کنید. در مطالب بعدی نحوه تعمیر فایل CAD را آموزش خواهیم داد. هم‌چنین شما می‌توانید چک لیست‌های مرحله به مرحله در نرم‌افزارهای زیر جهت اطمینان از طراحی صحیح استفاده کنید:
Solidworks
Meshmixer
Sketchup
Blender
Rhinoceros
Inventor
Alias
Sculptris
Catia
Space Claim
Freecad
Fusion 360
Inspire
اما اگر شما فایل STL آماده در اختیار دارید، آن را در این لینک پس از ثبت نام بارگزاری نمایید و منتظر دستورالعمل تعمیر فایل خود باشید. به راحتی و رایگان فایل شما تعمیر می‌شود.
آیا استفاده از این ویرایشگر رایگان است؟
این ابزار به شما امکان بررسی فایل را به صورت رایگان می‌دهد تا بتوانید فایل خود را قبل از فرآیند چاپ ویرایش نموده و سپس فایل بدون نقص را به چاپگر ارسال نمایید. بعد از ارسال فایل، نرم‌افزار به صورت اتوماتیک تحلیل می‌کند و قطعات آن را شناسایی می‌کند. بعد از تحلیل، در منوی print page، می‌توانید فایل نهایی را دریافت نمایید.
بخش‌های زیادی در نرم‌افزار STL بالا به شرح زیر موجود است:
بخش Solid View: این بخش یک فایل نهایی کامل از مدل شما با موادی که انتخاب کرده‌اید، نشان می‌دهد.
بخش Wireframe View: رئوس و یال‌های شی را نشان می‌دهد.
بخش Cutaway View: به شما اجازه می‌دهد که داخل مدل را با یک برش مجازی مشاهده فرمایید.
بخش Orientation of your STL file: نشان می‌دهید که فایل شما چگونه در چاپگر سه بعدی قرار می‌گیرد.
این نرم‌افزار می‌تواند هم‌چنین در روی وبسایت شما قرار بگیرد.

5- چگونه با استفاده از این نرم‌افزار یک فایل STL را تعمیر کنیم.
وقتی یک فایل را آپلود می‌کنید، این تحلیل می‌شود و توسط الگوریتم اتوماتیک تعمیر می‌شود. در بالای منو می‌توانید ببینید و تصمیم بگیرید که چگونه مدل شما تعمیر شود. زمانی که شما گزینه‌ی لازم را برای تعمیر انتخاب می‌کنید، شما می‌توانید ببینید که چگونه الگوریتم‌ها فایل را تغییر می‌دهند. با این وجود، اگر مدل شما شامل اشتباهات زیادی باشد، می‌تواند جایگزین شود.
در شکل 2 شما نمایی از نرم‌افزار مشاهده می‌کنید.

شکل 2-نمایی از نرم‌افزار

اگر این نرم‌افزار به خوبی کار نکرد، شما می‌توانید در پنجره‌ی تعمیر دستی به صورت دستی مدل را بهبود دهید. در صفحه اتوماتیک می‌توانید از توابع زیر استفاده کنید:
اتوماتیک: بهینه‌سازی شده برای انواع فایل‌ها.
متصل کردن Plugging: برای مدل‌های CAD طراحی شده است.
بازسازی کردن Reconstruction: برای مدل‌های معماری مناسب است.
بازسازی کنترل شده Restrained Reconstruction: برای مدل‌های معماری و CAD مناسب است.
بازسازی قابل مشاهده Visible Reconstruction : برای اشیا غیر مکانیکی کوچک و مینیاتوری مناسب است.
بازسازی هیبرید Hybrid Reconstruction: برای مدل‌های ساخته شده پیچیده مناسب است.

در مطالب بعدی در مورد این توابع بیش‌تر توضیح داده می‌شود.
6- آیا من فایل تعمیر شده‌ی خودم را می‌توانم دانلود کنم؟
این بخش فعلاً موجود نیست. در قسمت های بعدی عنوان میشود.

/ دسته‌بندی نشده

Share the Post

About the Author

Comments

No comment yet.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *